Pająki - zagrożenia i metody zwalczania

Pająki nie należą do owadów, które lubimy spotykać na swojej drodze. Większość z nas się ich brzydzi, tym bardziej, jeśli ich obecność w domu jest coraz częstsza. O ile pojedyncze pająki nie muszą budzić naszego niepokoju, o tyle ich regularne pojawianie się w zasięgu wzroku powinno podnieść naszą czujność. W tych przypadkach niezbędne będzie zaopatrzenie się w środki zwalczania pająków. Przedtem jednak warto poznać sposób ich bytowania.
Spray do zwalczania pająków

Jakie gatunki pająków bytują w domach?

Gatunki pająków, które widujemy w domach, nie stanowią dla nas zagrożenia. Ich aparat gębowy nie jest bowiem w stanie przebić naszej skóry, dlatego ugryzienia zdarzają się bardzo rzadko. Są to jednak drapieżniki, dlatego żywią się muchami, komarami i innymi drobnymi owadami, stąd powszechna opinia na temat tego, że nie należy ich zabijać, ponieważ są pożyteczne. Najbardziej powszechny gatunek występujący w domach – kątnik domowy – nie jest groźny dla mieszkańców. Kątnik wije pajęczyny w zacisznych kątach: pod meblami, w garderobach, spiżarniach, piwnicach lub ogrodach. Nie lubią światła i szukają schronienia w pobliżu pokarmu, czyli innych owadów. Pająki, które znajdziesz na zewnątrz, na przykład w ogrodzie, mogą należeć do gatunków jadowitych, dlatego warto pozostawić je w spokoju, o ile nie wchodzą do naszych domów.

Co zrobić, gdy zauważysz pająka?

Wiele osób reaguje paniką i krzykiem, kiedy zauważy w swoim sąsiedztwie pająka. Tymczasem są to niegroźne stawonogi, które uważają nas za większego agresora. Dlatego w konfrontacji z domownikiem kątnik najczęściej zamiera oślepiony światłem (np. w łazience) lub po prostu ucieka. Jeśli nie boisz się kątników, możesz wynieść go na zewnątrz, gdzie będzie miał zapewniony dostęp do innych owadów, którymi się żywi.

Pająki zimą

Kiedy na zewnątrz zaczyna obniżać się temperatura, dla pająków domowych to znak, że rozpoczyna się sezon godowy. Stąd osobniki, które napotykamy na swojej drodze, to najczęściej samce, które opuszczają swoje schronienia, poszukując dla siebie partnerki. Są bardziej mobilne niż samice pająków, które prowadzą raczej osiadły tryb życia. Najczęściej spotykamy je w ciemnych i chłodnych miejscach jak piwnice, składziki czy strychy, gdzie kryją się między szczelinami mebli lub ścian.

Jak zwalczać pająki?

Domowe środki zwalczające pająki są zazwyczaj mało skuteczne. Jeśli stwierdzisz dużą liczbę niepożądanych owadów w Twoim domu, sięgnij po specjalistyczne preparaty. Ich główne zalety to natychmiastowe działanie, wysoka wydajność oraz możliwość wytępienia pająków nawet z trudno dostępnych zakamarków. Środki dostępne w ofercie sklepu Vigonez możesz stosować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Skorzystaj z Vigonez Neptune – spray do zwalczania pająków. Wszystkie produkty są bezpieczne w użyciu, a ich efekt utrzymuje się długo po zastosowaniu, dzięki czemu pozbędziesz się niechcianych owadów na wiele miesięcy.
Kontakt
Adres
ul. Kanadyjska 31 32-087 Zielonki
Napisz do nas!